Тріскун, Морозко, Студенець – так звали наші давні предки суворого бога зими і північного вітру. Назвати його добрим не зміг би навіть найоптимістичніший слов’янин, адже в божественні обов’язки входило не тільки заморожування річок і створення хуртовин, але і викрадення неслухняних дітей. А ще вважалося, що від удару палиці Тріскуна в хатах тріскаються колоди. Отже, представляємо вам цікаві факти про Діда Мороза.

 Калинка

Скільки років Діду Морозу

Відповісти на це питання нелегко, адже як язичницький бог він з’явився більш двох тисяч років тому і точну дату його народження ніхто не зафіксував. Втім, у звичному нам образі Дід Мороз вперше з’явився в 1935 році, так що можна сміливо вважати роком його народження саме цей.

 Калинка

Збірний образ

Над образом Діда Мороза попрацювали люди з самих різних епох. Невисокий злий дід з сивою бородою, колишнім богом слов’ян, з приходом християнства подобрішав, підріс і став зватися святим Миколаєм. ПриПетрі Iнаш дідусь став все частіше приносити подарунки і відрізняти хороших малюків від поганих. А ось в СРСР подарунки від Діда Мороза стали отримувати всі діти, а він почав з’являтися не тільки в будинках під покровом ночі, але й на урочистих ялинках у школах, дитячих садах і навіть на заводах. До речі, розшита шуба до п’ят, валянки і боярська шапка Діда Мороза не змінювалися вже майже 700 років.

 Калинка

Разом зі своїми образами Дід Мороз міняв і місце проживання. Спочатку зимовий бог жив в лісі і залишав його лише для того, щоб створити чергову капость. Його спадкоємець, Микола Чудотворець, жив у місті Патарі, в Малій Азії. Радянського Діда Мороза поселили в Архангельську, і саме туди щорічно летіли тисячі листів від дітей з усієї країни.

 Калинка

На відміну від свого закордонного колеги, Дід Мороз в сімейному житті цілком щасливий. Дружина у нього сама Зима, а вже про внучку Снігуроньку знають навіть найменші діти. Походження ж його не таке райдужне – матір’ю Морозу вважалася богиня смерті Мара, а батьком – бог мудрості Велес.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Зараз все більше дітей плутають Діда Мороза з Санта-Клаусом. Це й не дивно: обидва бородаті, тягають в мішках подарунки і приходять під Новий рік. Також плутанина пов’язана з тим, що в будь-якій новорічній рекламі західного товару діти бачать Санту. Крім численних відмінностей в іміджі конкуруючих дідусів, різниця в тому, що Санта – різдвяний святий, а Дід Мороз позбавлений будь-якої релігійної тематики.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Якщо Санту наш Дід недолюблює, то з іншими колегами спілкується вельми охоче.

20-літня заборона на Діда Мороза

Складно уявити, але майже 20 років у нашій країні не було ні Діда Мороза, ні навітьНового року. Прийшовші до влади, більшовики швидко скасували всі ці «буржуйські» торжества. Лише в середині 30-х років було прийнято рішення створити зимове свято для дітей, і образ політично правильного Діда Мороза був розроблений кількома ідеологами.

Незважаючи на радянське походження, вважати Діда Мороза аскетом не варто. В його садибі навіть є спеціальна гардеробна, якій позаздрять багато сучасних модників. Тут зберігаються розшиті кожухи, боярські шапки, валянки, літні каптани і навіть лижний костюм.

 Калинка

Тварин у Діда Мороза також предостатньо. Хоча вважається, що Дід Мороз зобов’язаний їздити на трійці коней, є в садибі та інші упряжні. Наприклад, живе тут улюбленець господаря – білий північний олень Льошка. До речі, коні і олені виявилися не єдиними новорічними копитними в історії. Наприклад, у Фінляндії зимове свято уособлює козел, тому їх чарівника кличуть Йоулупуккі, тобто «різдвяний козел».

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка