Цікаві факти про Різдво

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Дата

У часи раннього християнства Різдво не святкувалося як велика подія. Перша згадка про Різдво як свято відноситься до 200 року нашої ери, коли теологи з Олександрії вирішили, що Різдво треба святкувати 20 травня. У 4 столітті нашої ери Римська церква спробувала уніфікувати святкування у різних груп і конфесій, ухваливши святкувати Різдво 25 грудня. Така дата була вибрана не випадково – серед язичницьких культів, які в той час були поширені, 25 грудня святкувалося як день народження Сонця. Святий Кипріан пізніше сказав: «Як чудово розпорядився Бог, що народження Христа відбулося в день народження Сонця».

Сцена Різдва

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Біля всіх храмів під час Різдва споруджується композиція з деревами, яслами й овечками, яка реконструює сцену народження Христа. Виявляється, такий вид сцена набула тільки в 13 столітті завдяки Святому Франциску, який вельми шанується у католиків як людина, яка знаходила мову з будь-якими тваринами. У Середні віки Франциск подорожував по Середньому Сходу, пропонуючи мусульманам стати християнами (в іншому випадку їх зазвичай кидали у вогонь), і саме він є основним ініціатором і натхненником сучасного вигляду місця та оточення, де народився Ісус Христос.

Подарунки

 Калинка Калинка

Традиція дарувати подарунки на Різдво також є вельми давньою. Різдвяні напої, листівки, красиві коробочки з бантиками – це все прийшло до нас від древніх римлян, які обмінювалися подарунками в день Нового Року. Святий Елігіус ще в 7 столітті попереджав про пріоритет духовних подарунків над фізичними, але як бачимо, деякі традиції в прямому сенсі слова не можна знищити.

Заборона Різдва

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

В Англії в 1644 році святкування Різдва було заборонено спеціальним Парламентським Актом. У цей день повинні були працювати всі лавки та інші заклади, а подарунки та інші спроби зробити день більш святковим оголошувалися язичницькими вигадками. Консерватори опиралися цьому нововведенню, аж до кровопролиття. Через деякий час святкування повернули населенню. Під час протестантської реформації групи пуритан також відмовилися від святкування Різдва, оголосивши його підступами католицизму. У Бостоні святкування Різдва було заборонено впродовж 22 років – з 1659 по 1681 рік. Заборона була знята завдяки губернатору серу Едмонду Андрос, і навіть після цього знадобилося кілька століть, щоб Різдво стало поширеним святом в Бостоні.

Міфи

 Калинка

Як це часто трапляється з стародавніми переказами і релігіями, християнство також оточує шлейф непорозумінь і міфів. Найбільш поширені з них – це зв’язок християнства з культом Митри. Багато аспектів життя Митри збігаються з аналогічними подіями з життя Христа, але міфи про Митру в своєму сучасному вигляді теж «намалювалися» порівняно недавно – кілька століть тому. Між «фактами» з життя Митри та Христа є значні відмінності – перший, за переказами язичників, народився на вершині гори, також зв’язок Митри з пастухами з’явився вже після розповсюдження християнської релігії. Отже, не можна говорити однозначно, що християни запозичили свою релігію у язичників - шанувальників культу Митри. Є як мінімум 50% ймовірності, що все відбулося зовсім навпаки.

Хлопавки

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

У Британії вони називаються «Christmas crackers» і дуже популярні серед населення. Паперові трубочки з невеликим зарядом усередині і мотузочкою, що стирчить на зовні. Якщо потягнути за неї, пролунає постріл, а з протилежного кінця трубки посипляться різні дрібні подарунки – від простого конфетті до невеликих іграшок. Сучасні хлопавки коштують від копійок до тисячі доларів за найкращі екземпляри, а винайшов їх, як стверджують знавці, продавець солодощів Том Сміт у 1847 році.

Різдвяна ялинка

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

У західному світі поширена легенда про Мартіна Лютера, який вперше вказав людям, що на Різдво необхідно прикрашати ялинку. За іншими версіями, він вказав, що ялинку треба прикрашати свічками. Загалом, швидше за все невідомо, хто першим використовував зелену колючу красуню як атрибут Різдва (особливо враховуючи, що на батьківщині Христа вона не росте). Одна з найбільш ранніх згадок про це відноситься до 7 століття нашої ери і пов’язана зі Святим Боніфацієм, який зрубав ялинку на очах у місцевого населення, впевненого, що це дерево є священним і знаходиться під захистом самого бога Тора. Невідомо, чим закінчилася ця історія, а до 15 століття ялинка вже широко використовувалася для прикраси осель на Різдво, і Мартін Лютер був зовсім не першопрохідцем в цій області.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Xmas

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

У західному світі навколо слова XMAS іноді вирують неабиякі пристрасті. Істинно віруючі вважають, що таким чином, замінюючи повне ім’я Христа на якусь букву Х, люди ображають Сина Божого. Інші, більш спокійні віруючі, вважають, що буква справи не міняє, але значно скорочує витрати на фарбу. А насправді буква Х є першою буквою в грецькому написанні Христа (???????), тому слово Xmas є не менш священним і святковим, ніж Christmas.

Санта Клаус

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Персонаж на ім’я Санта Клаус створений з образу єпископа періоду раннього християнства Святого Миколая, який народився в 270 році нашої ери в турецькому селищі Патара. Він відомий тим, що непомітно дарував біднякам гроші і подарунки. Сучасне зображення Санта Клауса засноване в основному на поемі 1823 «A visit from St Nicholas» (Візит Святого Миколая), яка також називається «Ніч перед різдвом». Наш Дід Мороз завідує морозами і холоднечею, а праобразом його, мабуть, було одне з язичницьких божеств – Великий Старець Півночі, який був відомий своїм холодним злим норовом.

 Калинка

Солодощі

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

У світі одним із символів Різдва також є солодощі у вигляді тростинки з карамелі. На початку 19 століття кондитер з Індіани придумав зробити м’ятну карамельну паличку білого кольору з червоними смужками. Білий колір означає чистоту і непорочність, три тонких смужки означають Святу трійцю, товста червона смуга означає кров, пролиту Христом за людей. Вигнутий кінець палички робить її схожою на тростину пастуха, а саме пастухи стали одними з перших апостолів. Крім цього, якщо перевернути тростину догори ногами, вийде буква J, яка є першою буквою імені Христа (Jesus). Ось так невелике вдосконалення і трохи фантазії призвело до того, що пересічна карамелька стала символом найпоширенішого в світі свята.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Чи відомо вам, що...

  • Німці робили перші штучні різдвяні ялинки з гусячого пір'я.
  • Тільки в США щорічно розсилається більше трьох мільйонів різдвяних листівок.
  • В 320 році нашої ери Папа Юліус Перший, єпископ Риму, оголосив 25 грудня офіційно датою святкування дня народження Ісуса Христа.
  • Згідно запису у книзі рекордів Гіннесса, найвищим з коли-небудь зрубаних різдвяних дерев була 66-метрова лжетсуга тіссолістная, яка стояла в 1950 році в торговому центрі Нортгейт в Сіетлі.
  • Традиційними кольорами для прикраси різдвяного дерева є зелений, червоний і золотий.
  • Помічено, що найчастіше подружні (і не тільки) пари розпадаються за два тижні до Різдва. Цей висновок був зроблений на основі повідомлень у Фейсбуці.
  • Всупереч популярній думці, кількість самогубств на Різдво не велике. Найбільша їх кількість припадає на весну.
  • Довжина найбільшого різдвяної панчохи складає 32, 56М, а ширина у нього - 14, 97м. Важить він, як п'ять північних оленів, і вміщає майже тисячу подарунків. Він був виготовлений Дитячим Співтовариством в Лондоні 14 грудня 2007 року.
  • Різдвяні дерева в США продаються з 1850 року. Перед тим як їх продати, їх вирощують 15 років.
  • У багатьох європейських країнах вірили, що і злі і добрі духи активні протягом дванадцяти днів Різдва. Ці духи поступово еволюціонували в ельфів Санта-Клауса, особливо під впливом книги Клемента Мура (1779-1863) «Ніч перед Різдвом», ілюстрованої Томасом Настя (1840-1902).
  • У Болівії святкують Misa del Gallo або «Месу Півня» в переддень Різдва. Деякі люди приносять на опівнічних месу півнів. Це символізує те, що півень був першою живою істотою, яке оголосило народження Ісуса.
  • Британці надягають на різдвяний обід паперові корони. Корони зберігаються в спеціальній тубі, яку називають «Різдвяна хлопавка».
  • У Польщі павуки або павутина є звичайним прикрасою різдвяного дерева, тому що, згідно з легендою, павук виткав ковдру для Ісуса, коли той був немовлям. Поляки вважають павуків символом добра і процвітання, який обов'язково повинен бути присутнім на Різдві.
  • Штат Алабама був першим штатом в США, який офіційно визнав Різдво як всенародне свято. Це сталося в 1836 році.
  • На федеральному рівні Різдво в США було визнано вихідним вдень 26 червня 1870 року, але в штаті Оклахома Різдво було оголошено вихідним в останню чергу - в 1907 році.
  • Англійці в якості різдвяних прикрас також використовують омелу (паразитична рослина, що виростає на гілках дерев). Стародавні люди, такі як друїди, вважали омелу священною, так як вона залишалася зеленою, і на ній всю зиму залишалися плоди, коли всі рослини або вже гинули, або скидали листя. Друїди зрізали рослини золотими серпик і ніколи не дозволяли омелі стикнутися з землею. Вони вважали, що омела здатна вилікувати від безпліддя та хвороб нервів, а також захистити від зла.
  • Вічнозелені рослини вважаються символом відродження і вічного життя з найдавніших часів. Язичницьке поклоніння і шанування вічнозелених дерев і їх гілок розвинулося в традицію прикрашати ними християнське Різдво.
  • Так як американські пуритани вважали Різдво декадентським католицьким святом, в період з 1659 по 1681 рік він був ними заборонений, а за будь-яке порушення стягувався штраф у розмірі 5 шилінгів. Деякі пуританські лідери оголошували шанувальників Різдва ворогами християнської релігії.
  • Вважається, що, так зване, Різдвяне поліно, що спалюється в святвечір або в якийсь інший із Дванадцяти Днів Різдва символізує собою циклічне повернення сонця. Палаюче поліно або залишившеся від нього вугілля вважаються символом здоров'я, родючості, удачі, а також оберегом від злих духів.
  • Через ототожнення з язичництвом, падуб (асоціюється з чоловічим началом) і плющ (з жіночим), а також інші живі зелені прикраси в будинках католиків були заборонені християнським церковним собором у Бразі.
  • Коріння різдвяних традицій можна знайти в деяких язичницьких святах, таких як Сатурналії (з 17 по 23 грудня), Календи (з 1 по 5, прототип Різдва) і Deus Sol Invictus або День народження непереможного сонця (25 грудня). Християнська церква абсолютно не схвалювала такі святкування і асимілювала їх, оголосив 25 грудня днем ​​народження Ісуса Христа, хоча доказів, що Ісус народився саме в цей день, не існує.
  • Прототипом Санта Клауса стала реально існуюча людина, Святий Миколай із Мири, який жив у четвертому столітті. Він народився в Патарі, який знаходився на території сучасної Туреччини, і став одним з найпопулярніших небіблейских святих. Художники використовують його образ найчастіше, за винятком портретів діви Марії. Він є покровителем банкірів, лихварів, піратів, злодіїв, сиріт та міста Нью-Йорка.
  • Пуританин Олівер Кромвель оголосив святкування Різдва та пов'язані з ним співи поза законом (1649-1660). Були дозволені тільки проповіді і молитви.
  • Різдвяна традиція наповнення панчіх подарунками сталася від трьох сестер, які були настільки бідні, що не могли вийти заміж і займалися проституцією. Тим не менш, вони були врятовані Святим Миколаєм з Міри, який пробрався до них через димар і наповнив їх панчохи золотими монетами.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Цікаві факти про Різдво у різних країнах

Наближення Різдва стає помітним - по всьому світу проходять ярмарки, встановлюються ялинки, вулиці прикрасилися святковою ілюмінацією. Протягом багатьох століть у різних куточках планети формувалися свої різдвяні традиції та звичаї. Про те, як відзначається Різдво і про улюблені різдвяні страви в різних країнах у продовженні матеріалу.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Австралії

Напередодні Різдва австралійці розстеляють біля своїх будинків покривала і колядують. Святкують переважно на пляжі, готуючи гриль страви. Обдаровують один одного презентами, грають в крокет, пляжні ігри, купаються. Святкова традиційна вечеря - це холодні (в Австралії в цей час літо!) страви з морепродуктів, індичка, салат, десерт зі сметани, граната і полуниці.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Америці

У США діти телефонують до Санта Клауса і вірять, що він приїжджає на санях. Слід згадати, що вигляд Санта Клауса придумала компанія «Кока-Кола». Усміхненого бороданя в червоному вбранні цей концерн вперше використав для реклами своєї продукції в 1930 році. Американці святкують Різдво по-різному, адже в США живуть люди багатьох культур і традицій. Є тут і ялинки з ангелом на верхівці, прикрашені іграшками, гірляндами, а також багатий урочистий обід, подарунки. Різдвяні пісні звучать з будинків, автомобілів.

 Калинка

Різдво у Великобританії

Британці готуються до свята з початку грудня, насамперед з пошуків подарунків, а також продуктів для святкового пудингу. Його слід приготувати перед 25 грудня, і він повинен містити 13 складових, які символізують Ісуса Христа і Його Апостолів. Діти шукають подарунки не під ялинкою, а в прикрашених шкарпетках біля каміна чи ліжка. Цікаво, що, пишучи листи до святого Миколая, діти кидають їх у камін і вірять, що дим піднімає їх до неба. Діти колядують за кілька днів до свята, а також ставлять спектаклі, подібні українським вертепам.

Урочистий обід - смажена індичка з соком журавлини, святковий пудинг з фруктами, торт з твердим, як камінь, цукром. Квітку пуансетії британці дарують своїм близьким, називаючи її «Віфлеємською зіркою».

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Голландії

Святий Миколай приносить подарунки в день свого свята - 6 грудня. Голландці виставляють для цього свої чобітки. Білому коневі Миколи залишають сіно. У перший день Різдва голландці запалюють вогники на ялинці. Після Служби сідають за стіл, який декорований білими, зеленими і червоними квітами. Головні страви для гостей - дичина, зокрема зайчатина, а також індичка або качка. Обов'язково має бути святковий хліб, а на десерт - різноманітні пудинги. Після цього голландці колядують і читають розповіді про Різдво.

 Калинка

Різдво в Ірландії

Святкування Різдва починається богослужінням. Дітям дарують адвентний календар, де під кожним грудневим днем заховані ласощі з шоколаду. На свята печуть деруни, тістечка, паштети з рубленого м'яса і пудинги. У багатьох районах зберігся звичай запалювати на вікні свічку, це символізує освітлення дороги Святій Сім'ї і стомленим мандрівникам, які заблукали вночі. Діти вішають на свої ліжка шкарпетки або наволочки, щоб святому Миколаю було де покласти подарунки. 25 грудня після обіду приймають гостей, яких пригощають запеченою птицею, смаженою картоплею, шинкою, а на десерт подають пудинг з ромової підливою або сметаною, печиво до чаю.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Іспанії

Відзначати починають традиційної лотереєю. На Святий Вечір вся родина сідає за стіл. Типові іспанські різдвяні страви - смажене порося, качка в апельсиновому соусі, запечена індичка, риба. Солодощі - подібні халві, тендітні тістечка. Після вечері правлять Богослужіння. Ялинка і різдвяний вертеп у іспанців також популярні. Подарунки діти отримують 6 січня - у день Трьох Царів. Іспанці вважають, що Волхви приїжджають на верблюдах, тому діти залишають для цих тварин воду та їжу в садах або на ґанку. Чемні діти на наступний ранок знаходять порожні судини, а в черевиках - безліч подарунків. Для неслухняних Царі залишають «вугілля» (це спеціальне, їстівне «вугілля» з цукру).

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Канаді

Подібно до того, як і в США, традиції і культури там переплітаються. Ця країна розділена на англійську і французьку частину, у французькій частині більше уваги приділяють Святій вечері. Близько опівночі, перед урочистою Літургією, в кожному будинку під ялинку ставлять ясла. Після Богослужіння сім'я сідає до святкового столу, і його головною стравою є м'ясний пиріг. На десерт - шоколадний корж. Діти шукають подарунки у великих шкарпетках.

Канадці англійської частини більше святкують 25 грудня. Вранці обдаровують один одного подарунками, йдуть до обідні. Повернувшись, влаштовують святковий обід. Зазвичай це запечена індичка, волове м'ясо і пудинг.

 Калинка

Різдво в Мексиці

Основним атрибутом свят є вертеп. Люди, переодягнені в Пресвяту Марію, святого Йосипа, подорожують по домівках, просячи про нічліг для втомлених подорожніх. Урочисте святкування починається після обіду 25 грудня, діти отримують подарунки. Члени сім'ї поділяються так званим солодким хлібом. У деяких сім'ях діти отримують подарунки ще і 6 січня - у день Трьох Царів.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Німеччині

Різдво є родинним святом і даниною традиції. Неодмінний атрибут прикраси будинку - це віночок з чотирма свічками. Ще перед Різдвом, в кожен тиждень Адвенту (передріздвяного посту) запалюється одна зі свічок. Ялинка - незамінна для німців, саме від них звичай прикрашати ялинку поширився по всьому світу. Майже в кожному будинку німців є також дерев'яні ясла, в яких народився Ісус. У свято співають колядки, ласують за святковим столом, особливо люблять імбирні тістечка.

 Калинка

Різдво у Франції

Це свято сімейне, але відзначають його тільки один день. До святкового столу подають індичку, але найчастіше сім'я збирається не вдома, а в ресторанах. Традиційний французький десерт - це «різдвяне поліно» (рулет з кремом або морозивом, политий шоколадом), а також тендітні тістечка з родзинками і мигдалем. Найкращим подарунком під ялинку для французів є шоколад.

Новий рік у дитячому садочку Калинка, Машівський ДНЗ Калинка

Різдво в Швеції

Це сімейне свято з ялинкою. Різдвяний обід подають опівдні, і він аж ніяк не пісний: шинка печена, сушена риба, квасоля, рисова каша з молоком, мигдалем і корицею, медові пряники, гаряче вино з прянощами. Ввечері з-під ялинки кожен дістає свій подарунок. На наступний день - гості, бали, взаємні вітання. Святкування триває до 13 січня. У цей день усі танцюють навколо ялинки, знімають з неї прикраси і виносять з дому.

 Калинка

Кiлькiсть переглядiв: 3486

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.